Проєкт RESTORIVER
Втручання людини у землекористування, контроль та експлуатацію земель серйозно шкодять екологічним та кліматичним умовам річкових ландшафтів. Регулювання русел річок, вирубка заплав та заміна природних берегів і прибережних середовищ існування забудованими поверхнями та промисловими пристроями для регулювання стоку фатально погіршують водоутримувальні можливості та негативно впливають на потенціал адаптації цих територій та систем до зміни клімату.
RESTORIVER підвищує можливості адаптації до зміни клімату на узбережжях річок та прибережних територіях – потенційно зменшуючи ризик посух, повеней та хвиль спеки – шляхом гармонізації, адаптації та поєднання політики вищого рівня у сфері управління водними ресурсами, клімату та захисту від повеней з місцевими втручаннями, ефективно обслуговуючи складні транснаціональні системи адаптації до води та клімату, а також мережі зацікавлених сторін.
Для досягнення цих амбіцій проєкт об’єднує установи, що займаються управлінням водними ресурсами, кліматом та охороною природи, а також науковими установами вздовж Дунаю та його приток , які досліджують численні кліматичні, соціальні, економічні та екологічні переваги природних водозберігаючих заходів (НЗВР) та зосереджуються на ключових перешкодах їх застосування в басейні Дунаю, визначають та розробляють доцільні, високоефективні заходи, а також впроваджують пілотні дії для тестування кліматично стійких підходів з найвищим демонстраційним потенціалом.
Під час визначення пілотних локацій перевага надається міським/приміським районам – вони не лише схильні до вищої концентрації користувачів та забруднювачів, але й демонструють позитивний вплив екосистемних підходів на громадян, зацікавлені сторони, виконавців та політиків, фізично пов’язаних з цими ділянками річки. Масштаб діяльності розширюється шляхом обміну знаннями, демонстрації переваг NWRM, формулювання рекомендацій щодо комплексного планування та підтримки процесів прийняття рішень, а також шляхом широкого нарощування потенціалу, підвищення обізнаності та залучення зацікавлених сторін, практиків та громадян у міських умовах та за їх межами.
Конкретна мета полягає в тому, щоб:
- Сприяти розвитку можливостей адаптації до зміни клімату в Дунайському регіоні та ліквідації наслідків стихійних лих на транснаціональному рівні стосовно екологічних ризиків з урахуванням екосистемних підходів.
- Підвищення кліматичної обізнаності та навичок адаптації зацікавлених сторін берегових ліній річок та прибережних водно-болотних угідь
- Спільне проектування та тестування доцільних, високоперспективних методів управління водними ресурсами муніципалітетами та відповідними органами влади
- Удосконалення структур планування та координації для гармонізації водної та кліматичної політики різних рівнів
Цей проект має 15 партнерів:
- Болгарське товариство захисту птахів
- Національна адміністрація «Румунські води»
- Природа міста Загреб
- WWF Adria – Асоціація захисту природи та збереження біологічного різноманіття
- WWF Словаччина
- Інститут досліджень водних ресурсів
- Всесвітній фонд природи WWF Угорщина
- Муніципалітет міста Ерд з рангом графства
- Муніципалітет Русе
- Муніципалітет Тулча
- Румунське орнітологічне товариство
- Місто Сомбор
- Головне управління водними ресурсами
- Всесвітній фонд природи Адрія – Сербія
- Громадська спілка Всесвітній фонд природи України
та впроваджується в Болгарії, Хорватії, Угорщині, Сербії, Словаччині, Румунії та Україні.