Румунія інвестує в порт Джурджулешти: посилення геоекономічної присутності в дельті Дунаю


Інститут Дунайських досліджень відзначає активізацію інфраструктурних процесів у нижній частині дельти Дунаю у зв’язку зі схваленням придбання румунською державною компанією Danube Logistics SRL — оператора Міжнародного вільного порту Джурджулешти, що розташований на кордоні з Одещиною.
Згідно з повідомленням видання «Радіо Свобода Молдова», Національна компанія "Адміністрація морських портів Констанци" (APMC), підпорядкована Міністерству транспорту Румунії, отримала позитивне рішення Ради з питань експертизи інвестицій, що мають значення для державної безпеки, щодо придбання 100% капіталу Danube Logistics.
У планах — інвестиції понад 24 млн євро в модернізацію порту, зокрема:
• будівництво нових контейнерних терміналів;
• модернізація залізничної інфраструктури;
• розширення логістичних і складських потужностей;
• цифровізація портових операцій;
• запровадження рішень у сфері енергоефективності та "зеленого переходу".
Порт Джурджулешти має виняткове геостратегічне значення для Молдови — він є єдиним морським портом країни, сформованим у 2006 році після передачі Україною 430 метрів дунайського узбережжя в обмін на ділянку дороги біля села Паланка (Штефан-Водський район).
На території порту діють два підприємства:
• Міжнародний вільний порт, яким управляє Danube Logistics SRL (власник — ЄБРР);
• Державний порт, що залишається у власності уряду Республіки Молдова.
З 2004 року Danube Logistics контролює ключові активи порту, у тому числі нафтовий термінал (2006) і вантажно-пасажирський морський термінал (2009). У квітні 2025 року компанія з Констанци оголосила тендер на консалтингові послуги для підготовки операції з придбання ICS Danube Logistics на суму 2 млн леїв. Договір із переможцем передбачає шеститижневий термін реалізації. Інститут оцінює цей крок як частину ширшої стратегії Румунії щодо посилення своєї логістичної та інвестиційної присутності в регіоні Нижнього Дунаю.
У коротко- та середньостроковій перспективі це може:
• змінити баланс інтересів серед дунайських портів у басейні Нижнього Придунав’я;
• вплинути на розподіл вантажопотоків між українськими, румунськими та молдовськими логістичними маршрутами; • стимулювати конкуренцію за контроль над критичною транспортною інфраструктурою в умовах продовження війни в Україні.
Інститут Дунайських досліджень закликає до постійного моніторингу ситуації з боку українських органів влади, зокрема у контексті транскордонного співробітництва, екологічної безпеки та управління водними ресурсами.